Zdrowident kontakt 530 505 405

ul. Zbyszka Godlewskiego 1A/47
65-552 Zielona Góra

Dentysta Zielona Góra - Laureat Nasze Dobre Lubuskie 2014

GABINET CZYNNY W DNIACH

Poniedziałek - Piątek

REJESTRACJA TELEFONICZNA

Pn-Pt 09:00 - 20:00

TELEFON

530 505 405

REJESTRACJA ON-LINE

(Przejdź do formularza)



Baza wiedzy - podstawowe pojęcia

Lakierowanie zębów

Lakierowanie zębów czyli zabieg z grupy metod fluoryzacji kontaktowej, jest zabiegiem który w skuteczny sposób zapobiega próchnicy powierzchni gładkich, stycznych i przydziąsłowych, najtrudniejszych do czyszczenia. Dzięki temu, że lakier utrzymuje się na zębach od kilku godzin do kilku dni szkliwo zostaje w znaczny sposób wzbogacone we fluor. Czynność lakierowania wykonuje się nie tylko w celach profilaktycznych ale również, co jest warte podkreślenia, jako metodę wspomagającą leczenie próchnicy. Lakierowanie powinno stosować się co najmniej 2 razy w roku. Zabieg powinno się przeprowadzać częściej przy dużej podatności na próchnicę.

Skaling + piaskowanie

Skaling i piaskowanie zębów to dwie metody usuwania złogów nazębnych. Ich nagromadzenie jest bardzo szkodliwe dla zdrowia naszej jamy ustnej. Stanowi to poważny problem, gdyż może doprowadzić do stanów zapalnych przyzębia. Największą skuteczność osiąga się gdy są wykonywane razem. Pamiętajmy, nawet najlepsza szczoteczka nie usuwa kamienia, ona chroni i zapobiega jego powstawaniu.

Płytka nazębna

Płytka nazębna (inaczej osad lub płytka bakteryjna) charakteryzuje się lepkim nalotem w postaci bezbarwnej warstwy bakterii. Płytka nazębna, która nieustannie tworzy się na zębach jest głównym czynnikiem prowadzących do powstania próchnicy oraz chorób dziąseł. Ważnym elementem prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej jest jej nieustanne usuwanie poprzez częste szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznych.

Kamień nazębny

Kamień nazębny to nic innego jak zmineralizowana warstwa płytki nazębnej. W odróżnieniu od płytki nazębnej, kamienia nazębnego nie usuniemy ręcznie za pomocą szczotkowania czy nitkowania. Kamień nazębny usuwany jest w gabinecie stomatologicznym przez dentystę za pomocą skalinku lub piaskowania - w zależności od ilości złogów nazębnych. Kamień nazębny prowadzi do poważnych problemów, ubytków zębów i chorób dziąseł. Kamień nazębny z uwagi na jego porowatą charakterystykę łatwo pokrywa się plamami. Osoby, pijące znaczne ilości kawy, herbaty czy palące papierosy powinny zwrócić szczególną uwagę na zapobieganie powstawaniu kamienia nazębnego. Kamień nazębny objawia się w postaci nieestetycznych żółto-brązowych plan na zębach lub dziąsłach.

Jak zapobiegać tworzeniu się kamienia nazębnego?

Osadzanie się kamienia nazębnego jest procesem nieustannych. Aby spowolnić/zapobiegać jego powstawaniu należy wykonywać zabiegi higienizacyjne. Ograniczenie powstawania płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego wymaga umiejętnego czyszczenia zębów, przede wszystkim poprzez odpowiednie szczotkowanie zębów oraz używanie nici dentystycznej. Niestety u większości pacjentów, pomimo dbania o właściwą higienę jamy ustnej, kamień nazębny wciąż powstaje. Zaleca się usuwania kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym raz na pół roku. W przypadku osób podatnych na kamień nazębny, palących papierosy czy pijącym większe ilości kawy czy herbaty zabieg powinien być wykonywany częściej.

Nieświeży oddech

Nieświeży oddech jest problemem złożonym, często bardzo utrudniającym życie. Przyczyn nieświeżego oddechu jest wiele. Nieświeży oddech może być wynikiem niewłaściwej higieny jamy ustnej, choroby dziąseł, spożywania niektórych pokarmów (cebula, czosnek), palenia papierosów, nadużywania alkoholu, zażywania niektórych leków lub choroby ogólnoustrojowej.

Jak walczyć z nieświeżym oddechem?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na właściwe szczotkowanie zębów, przynajmniej 2 razy dziennie. Codzienne stosowanie nici dentystycznej celem usunięcia nadmiaru płytki nazębnej. Unikanie pokarmów przyczyniających się do nieprzyjemnego zapachu z ust. Higienizacja jamy ustnej w gabinecie stomatologicznym. Jeżeli problem jest trwały i nie ustępuje zalecamy wizytę u stomatologa celem szczegółowego badania ponieważ, może to być oznaką znacznie poważniejszego problemu.

Paradontoza

Terminem paradontoza określa się przewlekłe zapalenie dziąseł i przyzębia. Paradontoza jest jednym z najczęstszych problemów z uzębieniem. Statystycznie najczęściej dotyka osób po 40-tym roku życia, głównie mężczyzn. Paradontoza powoduje niszczenie struktur utrzymujących ząb w zębodole co może prowadzić do ostatecznej utraty uzębienia. Przyczyna powstania paradontozy może wydać się prozaiczna. Za powstanie paradontozy odpowiada niewłaściwe szczotkowanie zębów oraz niewłaściwa higiena jamy ustnej. Wśród powodów paradontozy można wymienić również uwarunkowania genetyczne, zaburzenia wydzielania śliny, zaburzenia hormonalne czy osłabiony układ odpornościowy. W wyniku niewłaściwej higieny jamy ustnej może dochodzić do namnażania bakterii. Nieusuwane, prowadzą do powstania płytki nazębnej. W krótkim czasie prowadzi to do mikrouszkodzeń zębów oraz do powstania stanów zapalnych dziąseł. Z czasem płytka nazębna ulega mineralizacji co prowadzi do powstania kamienia nazębnego. Pod kamieniem nazębnym często zbierają się bakterie. W wyniku ich gromadzenia następuje proces powstania stanu zapalnego. Ten z kolei może nie dawać objawów przez długi czas. Nieleczony, może spowodować nieodwracalne zmiany w obrębie zębodołów. Powstały i nieleczony stan zapalny zębów i dziąseł prowadzi do powstania paradontozy - przewlekłej choroby przyzębia, niszczącej układ osadzenia zębów.