Zdrowident kontakt 530 505 405

ul. Zbyszka Godlewskiego 1A/47
65-552 Zielona Góra

Stomatolog Zielona Góra - Zdrowe zęby

GABINET CZYNNY W DNIACH

Poniedziałek - Piątek

REJESTRACJA TELEFONICZNA

Pn-Pt 09:00 - 20:00

TELEFON

530 505 405

REJESTRACJA ON-LINE

(Przejdź do formularza)



Opieka stomatologiczna kobiet w ciąży

To mit, że każda ciąża kosztuje kobietę jeden ząb. Jeśli zawsze o nie dbałaś, nie musisz się obawiać. Nieprawdą jest też, że w ciąży nie można leczyć zębów. Wręcz przeciwnie - trzeba. Warto też wiedzieć, które zabiegi są wskazane w czasie ciąży a które nie.

Czy powinnam zbadać zęby przed zajściem w ciążę?

Jeśli planujesz zajść w ciążę, na listę spraw do załatwienia wpisz leczenie zębów. Niezwykle ważne jest, aby przed zajściem w ciążę odwiedzić lekarza dentystę co najmniej z dwóch powodów. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że niewyleczone zęby, czyli stan zapalny jamy ustnej nie sprzyja zajściu w ciążę. Niewyleczone zęby są skupiskiem bakterii, które przedostają się do krwiobiegu kobiety a co za tym idzie przenikają również do kriobiegu dziecka.

Pamiętajmy, że choroby zębów i dziąseł, tak jak choroby innych narządów, mają negatywny wpływ na cały Twój organizm, a w trakcie ciąży dodatkowo na kształtujący się organizm Twojego dziecka. Stan zapalny postępujący w Twoim organizmie (w jamie ustnej) jest groźny dla dziecka, ponieważ wszelkie toksyny bakteryjne mają bezpośrednią styczność z płodem, co może mieć przełożenie na wady rozwojowe dziecka, przedwczesne skurcze, przedwczesny porod i wiele innych.

Czy w trakcie ciąży zęby psują się częściej? Mit czy prawda?

Po części mit, po części prawda. Wszystko zależy od Ciebie. Przede wszystkim ze względu na postępujące zmiany hormonalne, które w tym czasie zachodzą w organiźmie ciężarnej w konsekwencji powodują zmianę składu śliny, co może prowadzić do rozwoju próchnicy oraz procesów zapalnych dziąseł i przyzębia. Może skutkować to również szybszym odkładaniem się płytki nazębnej. Dodatkowo występujące nudności i wymioty oraz refluks żołądkowo – przełykowy zwiększają ryzyko pojawienia się erozji szkliwa i nadwrażliwości.

Na koniec najważniejsze, nadmierne podjadanie pomiędzy posiłkami, specyficzne zachcianki oraz brak zachowania odpowiedniej higieny jamy ustnej sprzyjają rozwojowi próchnicy.

Jestem w ciąży. Jak zadbać o zdrowe zęby?

Niezwykle ważne są regularne wizyty kontrolne. Standardowo zalecam moim pacjentom przeglądy kontrolne co 4-6 miesiący, w ciąży natomiast co 2-3 miesiące. Podstawą zdrowej jamy ustnej jest odpowiednia jej higienizacja, zarówno w gabinecie jak i domowa. Przede wszystkim regularne szczotkowanie oraz używanie nici dentystycznych. Nie bójmy się myć zębów, zwłaszcza w czasie nadmiernych zachcianek.

Jestem w ciąży. Na co szczególnie zwrócić uwagę?

Rozpulchnienie dziąseł, zaczerwienienie oraz krwawienie pojawiające się podczas szczotkowania, nieprzyjemny zapach z ust, nieprzyjemny posmak, zwiększona ruchliwość zębów to objawy, które powinny Cię szczególnie zaniepokoić. Aby nie doprowadzić do pogłębiania się tego stanu i zaawansowanych chorób przyzębia jak najszybciej powinnaś zgłosić się do gabinetu celem konsultacji.

Bez odpowiedniej profilaktyki, przeglądów kontrolnych i właściwej higienizacji wymienione dolegliwości mogą przejść w stany zaawansowane.

Czy mogę wykonywać zdjęcia RTG w czasie ciąży?

Uważam, że zdjęcia RTG kobietom w ciąży należy wykonywać tylko pod warunkiem wyższej konieczności. Pomimo tego, że w gabinecie korzystam z aparatury najnowszej generacji zapewniającą maksymalną ochronę pacjenta przed promieniowaniem rentgenowskim, gdzie promieniowanie podczas wykonywania zdjęcia RTG jest znikome, ponad 1000 razy mniejsze niż dopuszczalna dawka uznawana za szkodliwą dla płodu, to mimo wszystko zdjęć kobietom w ciąży nie wykonuję, chyba że jest to niezbędne dla ratowania zdrowia i życia matki.

Czy mogę otrzymać znieczulenie w czasie ciąży?

Nie ma przeciwwskazań do podania znieczulenia miejscowego w trakcie zabiegu stomatologicznego. Leczenie w znieczuleniu zapewnia zdecydowanie większy komfort psychiczny, dzięki czemu zmniejsza się poziom stresu związany z samym leczeniem, co z kolei jest bezpieczniejsze dla płodu. Oczywiście jeżeli leczenie polega na wypełnieniu małego ubytku nie ma po co obciążać organizmu lekiem znieczulającym. W gabinecie podczas znieczulenia kobiet w ciąży stosuję preparaty znieczulające bez dodatku środków obkurczających naczynia krwionośne.

Czy mogę wybielać zęby w czasie ciąży?

Wybielanie zębów w czasie ciąży jest niezalecane. Zarówno kobiety w ciąży jak i matki karmiące nie powinny poddawać się zabiegowi wybielania zębów. Nadtlenek wodoru o wysokim stężeniu zawarty w preparatach używanych do wybielania zębów może przenikać do krwiobiegu pacjentki co w konsekwencji może działać szkodliwie na rozwijający się płód lub na pokarm matki.